خلاصه ای متفاوت از کتاب ۷ عادت مردمان موثر

استفن کاوی در کتاب ۷ عادت مردمان مؤثر، به عادات و رفتارهای افراد موفق و تاثیرگذار اشاره کرده که نقش مهمی در موفقیت و کامیابی آنها در تمام عرصه‎های زندگیشان داشته‌اند.

 

در ادامه هر هفت عادت اشاره شده در کتاب به اختصار بیان می‌شود.

 

معرفی متفاوت کتاب 7 عادت مردمان مؤثر

عادت شماره ۱- اهل عمل بودن

 

افراد منفعل همیشه روی چیزهایی تمرکز می‌کنند که نمی‌توانند آن را کنترل کنند. چیزهایی مثل تورم که یا اصلا با آن آشنایی ندارند و یا به آن اعتقادی ندارند. این افراد ساعت‌ها در مورد گرانی و نقش دولت و سایر نهادها در آن بحث می‌کنند بدون آنکه بتوانند کاری انجام دهند و یا اصلا کنترلی بر موضوع داشته باشند.

 

در طرف مقابل افراد فعال تشخیص می‌دهند که حتی اگر شکایتشان به جا و درست هم باشد، کنترلی بر موضوع ندارند و برای همین وقت خود را صرف اموری می‌کنند که بتوانند از طریق آنها اوضاع را کنترل کرده و شرایط را بهبود بخشند.

 

به عنوان مثال فردی که در کار فروش کالا می‌باشد، به جای گله و شکایت از تورم، فروش پایین و قوانین دست و پاگیر دولتی به این فکر می‌کند که چگونه می‌تواند جنسی را تولید و به مشتری عرضه کند که مشتریان نتوانند بدون آن جنس زندگی کنند و یا نتوانند جنسی غیر از جنس او را بخرند.

 

البته مشکلی که وجود دارد، لزوم انجام تلاش و سختکوشی فراوان در روش دوم می‌باشد و به این علت مغز راحت‌طلب ما روش منفعلانه و راه‌حل اول را انتخاب می‌کند تا از دردسر و سختی در امان باشد.

 

پس به همین دلیل است که اکثر مردم به صورت پیش‌فرض موضوعاتی را انتخاب می‌کنند و در مورد آنها بحث می‌کنند که نمی‌توانند در مورد آن کاری انجام دهند.

 

معرفی متفاوت کتاب 7 عادت مردمان مؤثر

 

عادت شماره ۲- عاقبت‌اندیش بودن

 

تصور کنید که در یک مراسم خاکسپاری هستید. ولی این مراسم با همه مراسم‌هایی که رفته‌اید تفاوت دارد. بالای تابوت ایستاده‌اید و خودتان را می‌بینید.

 

چه چیزی در مورد خودتان می‌توانید بگویید؟

 

این سؤال یکی از ارزشمندترین سؤال‌هایی است که می‌توانید از خودتان بپرسید.

 

آیا کارهایی که در زندگی انجام می‌دهید با گفته‌هایتان همخوانی دارند؟ آیا در زندگی شخصی خود فرد خوبی بوده‌اید؟ و رفتارهایتان با باورها، اعتقادها و ایده‌آلهایتان متناسب بوده‌اند؟

 

آیا دوست دارید که به عنوان شخصی که برای جامعه خود کارهای باارزشی انجام داده شناخته شوید؟ در این صورت آیا کارهایی انجام می‌دهید که در آینده چنین قضاوتی در مورد شما داشته باشند؟

 

تقریبا اکثر افراد از شکست می‌ترسند و راه میانه و بی‌دردسر را انتخاب می‌کنند و به دنبال محدوده‌ای امن و بی‌خطر برای خود هستند.

 

پس باید روش و شیوه زندگی خود را تغییر داده و بیشتر عاقبت‌اندیش باشید.

 

دانلود PDF این مطلب

Shopping Cart
اسکرول به بالا