قدرتمند ترین سیستم برنامه ریزی جهت موفقیت قطعی در زندگی شخصی و حرفه ای

ایده هایی برای زندگی بهتر قدرتمند ترین سیستم برنامه ریزی جهت موفقیت قطعی در زندگی شخصی و حرفه ای

در این مقاله ی کوتاه آموزشی قصد داریم شما را با قدرتمند ترین سیستم برنامه ریزی آشنا کنیم که به واسطه ی آن تمامی برنامه ریزی های شما به موفقیت قطعی و نهایی ختم شود تا به راحتی و در کمترین زمان ممکن به اهدافی که برای خود تعیین می کنید، دست یابید.

قبل از شروع هر برنامه ریزی ۱ دقیقه وقت صرف کنید تا اول از همه مشخص کنید آنچه می خواهید چیست، سپس برای آن یک دلیل بیان کنید که چرا چنین چیزی را می خواهید.

به یاد داشته باشید که زمان، چیزی نیست به جز یک احساس و روشی برای نگاه کردن به یک لحظه و یا زندگی.

قدرت تمرکز: در زندگی چیز های زیادی وجود دارد که تمرکز شما را می طلبد. اگر آگاهانه برای حفظ تمرکز تان تلاش نکنید و از قبل تصمیم نگیرید که قرار است بر چه چیز هایی تمرکز کنید و انرژی و احساس و زمان تان را صرف چه چیز هایی کنید، میزان موفقیت شما به میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند.

تمرکز ذهنی: چیزی که به آن توجه می کنید، درباره اش فکر می کنید و آن را در ذهنتان مجسم می کنید.

در واقع اینکه در عملکرد تحصیلی، شغلی، زندگی شخصی، سلامت و روابط تان موفق هستید یا نه، تا حد زیادی بازتابی از چیزی است که در این زمینه های زندگی بر آن تمرکز می کنید و یا اینکه اصلا بر این زمینه ها تمرکز می کنید یا خیر.

تمرکز قدرت نهایی شماست که می تواند روش فکر کردن، روش احساس کردن و کارهایی که در هر لحظه انجام می دهید را تغییر دهد. وقتی کانون تمرکز تان و آنچه که در مرکز توجه خود قرار می دهید را تغییر می دهید، زندگی تان نیز تغییر می کند. چیزی که بر آن تمرکز می کنید، جهت حرکت و مسیر زندگی شما را تعیین می کند.

قدرت پرسش: قدرتمند ترین راه برای هدایت تمرکز تان استفاده از تکنیک سوال کردن است، سوال هایی که هر لحظه به صورت آگاهانه یا نا آگاهانه از خود می پرسید.

از این دید به تکنیک سوال کردن نگاه کنید: تصور کنید مغزتان پیشرفته ترین رایانه ی جهان است که در آن جواب هر سوالی وجود دارد و تنها کافیست که سوال تان را از این کامپیوتر بپرسید. اگر مدام از خود می پرسید: ” چرا همیشه این اتفاق ها برای من می افتد؟ ” مغزتان به سراغ بانک اطلاعاتی ذهنی شما می رود و به بررسی تمامی اطلاعاتی که از کودکی تا این لحظه دریافت کرده اید، هر آنچه شنیده اید، هر آنچه دیگران به شما گفته اند، هر آنچه خودتان به خودتان گفته اید، هر آنچه خوانده اید و یاد گرفته اید و … می پردازد و بر اساس این اطلاعات پاسخ سوال شما را می دهد: همیشه این اتفاق برای تو می افتد چون تو تنبلی!

پس به یاد داشته باشید، هر سوالی که از خود بپرسید ذهن تان با قدرتی اعجاب آور پاسخ آن سوال را برای شما می آورد. بنابراین اگر مثلا از خود بپرسید چگونه است که من همیشه در برنامه ریزی موفق هستم؟  و یا چگونه است که من همیشه در هر کاری که وارد می شوم در آن می درخشم؟ مغزتان در تمامی اطلاعات موجود می گردد تا در نهایت مرجعی پیدا کند که بر طبق آن اثبات کند که شما بهترین برنامه ریز هستید و همیشه می درخشید و یا مراجعی را به شما معرفی می کند و منابعی را در اختیارتان قرار دهد که در نهایت بتوانید چنین جمله و هدفی را به واقعیت زندگی تان تبدیل کنید.

پس به یاد داشته باشید که اگر سوال های خوبی از خود بپرسید، به جواب هایی بهتر و در نتیجه به نتایج بهتری می رسید.

پرسش های کلیدی برای موفقیت در زندگی

چند پرسش کلیدی و قدرتمند برای برنامه ریزی:

پرسش اول: برای رسیدن به چه نتیجه ای متعهد هستید؟      

نتیجه: هدفی که به دنبالش هستید، نتیجه یا پیامدی مشخص و قابل اندازه گیری که می خواهید به آن برسید.

نکته: توجه کنید که هدف شما، نتیجه و دستاورد شما باید کاملا مشخص و قابل اندازه گیری باشد.

به جای اینکه بگویید من می خواهم در آزمون های آزمایشی موفق شوم، اگر آن را دقیق تر، مشخص تر و قابل اندازه گیری کنید، احتمال موفقیت شما چند برابر می شود زیرا وقتی نتیجه ی مشخصی که می خواهید به دست بیاورید برای تان واضح باشد و بر آن تمرکز کنید، رفتارتان بلافاصله عوض می شود.

پرسش دوم: قصدتان چیست؟ چرا می خواهید این کار را انجام دهید؟

قصد: دلایل قانع کننده ای برای اینکه چرا می خواهید کاری را انجام دهید، دلایلی که به شما همت لازم برای انجام و پیگیری برنامه تان را بدهد.

نکته: در مورد قصد هر شخص، جواب درست و غلط وجود ندارد، چیزی که از نظر احساسی در شما تاثیر گذار است و شما را به حرکت وا می دارد می تواند با دیگری متفاوت باشد. مهم این است که از کلمات احساسی استفاده کنید، کلماتی که به شما شور و هیجان و قدرت حرکت بدهد.

این چند سوال به شما کمک می کند تا مقاصد خود را بیرون بکشید:

  • چرا می خواهم این کار را بکنم؟
  • این کار چه چیزی به من خواهد داد؟
  • این کار به من کمک می کند تا چه چیزی به دیگران بدهم؟
  • این کار چه احساسی به من می دهد؟

تعیین قصد امری بسیار حیاتی و مهم است. چون بدون آن، تلاش و پشتکارتان را از دست می دهید و در مقابل کوچکترین موانع و مشکلات احتمالی تسلیم می شوید.

پرسش سوم: برنامه ی اجرایی تان چیست؟ اقدامات مشخصی که لازم است انجام دهید تا به این نتیاج برسید چیست؟

برنامه اجرایی: قدم ها یا اقدامات مشخصی که لازم است بردارید یا انجام دهید تا به نتایج دلخواه تان برسید.

در این بخش تنها باید اقدامات لازم جهت دستیابی به هدف را ذکر کنید. مزیت این بخش این است که متوجه می شوید برای دستیابی به یک هدف راه های بسیار زیادی وجود دارد و ثانیا اگر اقدامی جواب نداد، راه های دیگری وجود دارد که جواب می دهد.

ایجاد برنامه ی زندگی

در برنامه ریزی هفتگی اولین کاری که انجام می دهید توجه به این نکته است که چه چیزی در زندگی تان بیشترین اهمیت را دارد. این کار باعث اطمینان یافتن از این موضوع می شود که همواره پیش از شروع برنامه ریزی بر چشم انداز چیزی که برای تان مهم است تمرکز می کنید.

المنت های لازم جهت آماده سازی برنامه ی زندگی:

تصویر ذهنی: برای ساخت تصویر ذهنی، خود را از نظر احساسی در حالتی قرار دهید که گویی این قدرت، مهارت و جرات را دارید که هر چه را که در سر می پرورانید به واقعیت تبدیل کنید.

برای شکل دهی تصویر ذهنی تان می توانید به این سوال ها پاسخ دهید تا تصویر ذهنی تان را راحت تر شکل دهید:

برای دانلود و مطالعه کامل این آموزش، روی دکمه زیر کلیک کنید:

[ddownload id="20167"]

[ddownload_filesize id=”20167″]

[ddownload_count id=”20167″]

برای شرکت در آزمون شناسایی باورهای اشتباه و محدودکننده در زمینه پول و ثروت، و دریافت راهکارهای تغییر باورها، کلیک کنید

ایده هایی برای زندگی بهتر قدرتمند ترین سیستم برنامه ریزی جهت موفقیت قطعی در زندگی شخصی و حرفه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *