آموزش تصویر سازی ذهنی | تجسم خلاق

تجسم خلاق ، هنر استفاده از تصاویر ذهنی

افکار شما می توانند زندگی شما را تغییر دهند


فهرست عناوین مقاله:(برای مشاهده هر بخش، روی عنوان آن کلیک کنید)

تجسم خلاق چیست

اصول اصلی تجسم خلاق

چرا تجسم خلاق کار می کند؟

ذهن خودآگاه

ذهن ناخودآگاه

خیالپردازی

تجسم و تخیل

اشتیاق

قانون جذب

خلاصه و نتیجه گیری


افکاری که بیشتر اوقات ذهن ما را اشغال کرده اند، باعث می شوند که ما شرایطی مشابه با همان افکار را به زندگی خود جذب کنیم. این گفته شاید اغراق آمیز و دور از واقعیت به نظر برسد، اما با مطالعه کامل این مقاله، شما نیز این گفته را تایید خواهید کرد.

 اگر به حافظه خود رجوع کنیم و کمی به عقب برگردیم این نکته را کشف خواهیم کرد که افکاری که بارها و بارها در ذهن ما تکرار شده اند باعث شده است که شرایط و موقعیت های خاصی را به زندگی خود جذب کنیم.

شما نیز می توانید رویای خود را به حقیقت مبدل کنید. این رویا می تواند به دست آوردن یک شغل، پول، خانه جدید، عشق، مسافرت و یا تبدیل یک سرگرمی به یک منبع درآمد باشد. همه چیز در ذهن شما آغاز می شود.

قوانین ذهنی و تکنیک های خاصی برای کمک به شما در جهت دستیابی به اهداف و آرزوها وجود دارد که در بخش های بعدی آن ها را به شما آموزش خواهم داد.

تکنیک هایی در مورد تجسم خلاق و در واقع روشی برای تبدیل افکار و تصاویر ذهنی به واقعیت.


تجسم خلاق چیست؟

تجسم خلاق روشی ذهنی است که با استفاده از قدرت ذهن و تخیل به ایجاد تغییرات در زندگی شما می پردازد. با کمک این روش شما می توانید شخصیت، عادات و شرایط زندگی خود را تغییر دهید و فرصت ها، افراد و هر چیزی که مد نظر شماست را به زندگی خود جذب کنید.

 

اصول اصلی تجسم خلاق عبارتند از:

۱) افکاری که دائماً تکرار می شوند به حقیقت تبدیل می شوند.

۲) افکار تکرار شونده ذهن ناخودآگاه را تحت تاثیر قرار می دهند و این ذهن است که کنترل همه عادت ها، اقدامات و واکنش های ما را در دست دارد.

۳) افکار شرایط و موقعیت ها را جذب می کنند.

۴) فرآیند تفکر، یک فرآیند خلاقانه است.

هنگامی که شما بارها و بارها روی یک فکر خاص متمرکز شوید، این افکار دائماً قوی تر شده و در اطراف شما پخش می شوند، درست مثل امواج رادیو و تلویزیون. افکار ضعیفی که از یک ایستگاه دور فرستاده می شوند کیفیت مطلوبی ندارند. افکار ضعیف هم به سختی نتایج قابل مشاهده ای تولید خواهند کرد. ولی افکار واضح و متمرکز باعث تولید نتایج قابل درک شده و می توانند افراد، اشیا و اموال را به زندگی شما جذب کنند.

افکار مانند امواجی هستند که به سمت ساحل حرکت می کنند. امواج ضعیف و کوچک به سختی به خط ساحلی می رسند. اما امواج بزرگ و قدرتمند حتی فراتر از خط ساحلی می روند.

شما نیز می توانید با تولید امواج قوی و تکرار آن ها تغییرات بزرگی در زندگی خود به وجود آورید. و یکی از مهم ترین و قدرتمندترین ابزارها برای تولید امواج قوی، تجسم خلاق است. بدون استفاده از این ابزار بسیاری از رویدادها و اختراعاتی که تا به حال انجام شده، امکان پذیر نبود. تخیل باعث شکل گیری بسیاری از اختراعات مثل: اتومبیل، رادیو، تلویزیون، لوازم الکتریکی،هواپیما، کامپیوتر و بسیاری چیزهای دیگر شده است. ما حتی از نیروی تخیل برای پخت و پز، گفتن یک داستان، نقاشی، تزئین خانه، ساختن یک پل، مدیریت یک هتل و غیره استفاده می کنیم.

تجسم خلاق چگونه کار می کند


چرا تجسم خلاق کار می کند؟

در ادمه چند دلیل برای درستی تجسم خلاق ذکر می کنیم:

 • ۱) تکرار هر روزه یک فکر ذهن ناخودآگاه را وادار می کند که راهی برای به واقعیت پیوستن آن پیدا کند.
 • ۲) افکار و تصاویر ذهنی که با احساس همراه شوند، منجر به عمل و عمل منجر به نتیجه و نتایج باعث شکل گیری موفقیت می شوند.
 • ۳) افکار مانند یک آهنربا عمل می کنند و افکار، وقایع و شرایط مشابه را به زندگی جذب می کنند.
 • ۴) یک فکر قوی، قطعی و یک تصویر ذهنی روشن، تمایل به ایجاد همتای خود در جهان فیزیکی دارد.
 • ۵) افکار قوی و متمرکز شده به خارج از ذهن منتشر می شوند و اغلب به صورت ناخودآگاه توسط افرادی که افکار مشابهی دارند دریافت می شوند.
 • ۶) افکار و ذهن یک بخش جدایی ناپذیر از ذهن خلاق جهانی هستند. قدرتی که این جهان را آفریده و در همه جا موجود است.
 • ۷) افکار، اعمال و اتفاقات پیوسته در یک مسیر قرار دارند و تغییر یکی از آن ها باعث تغییر دیگری خواهد شد.
 • ۸) هر چیزی که در جهان وجود دارد شکلی از انرژی است و این انرژی در طول موج های مختلف ارتعاش می کند. ما در اقیانوسی از انرژی زندگی می کنیم و افکار ما بخشی از این اقیانوس بیکران هستند. ما می توانیم از این ارتعاش به صورت آگاهانه برای تغییر شرایط استفاده کنیم.
 • ۹) هنگامی که یک خواسته و احتیاج فوری وجود داشته باشد، افکار می توانند به صورت شگفت انگیزی انسان ها را در یک مسیر قرار دهند.

سه جهان

ما هم زمان در سه جهان متفاوت زندگی می کنیم. جهان ذهنی، دنیای خیالی و دنیای فیزیکی. این سه دنیا از یکدیگر جدا نبوده و دائماً با هم در ارتباط هستند و بر یکدیگر اثر می گذارند.

جهان ذهنی، دنیایی از ایده ها افکار و تصاویر ذهنی است. دنیای خیالی مملو از احساسات، عواطف و خواسته هاست. و جهان فیزیکی همان جهان مادی است که در آن زندگی می کنیم. همه چیزهایی که در جهان فیزیکی پدید آمده اند برای اولین بار در جهان ذهنی و افکار ما ایجاد شده اند.

هر ساختمان، پل، ماشین، اختراع و یا کسب و کار در ابتدا به عنوان یک فکر یا تصویر ذهنی به وجود آمده و پس از آن با یک تمایل و انگیزه قوی به واقعیت تبدیل شده اند. این بدین معنی است که جهان فیزیکی و مادی، آینه جهان درونی و افکار ماست.

هنگامی که فکر و خواهش ذهنی به اندازه کافی در جهان ذهنی و خیالی ما تکرار می شود، قدرت پیدا می کند و قادر خواهد بود تا فرصت ها و شرایط مورد نیاز برای به وجود آمدن در جهات فیزیکی را جذب کند. تجسم خلاق در جهان ذهنی و خیالی آغاز می شود اما نتایج آن در جهان فیزیکی قابل مشاهده خواهد بود.

ذهن

ذهن ابزار فوق العاده قدرتمندی است که تقریباً حاکم بر همه جوانب زندگی ماست. ما از این ابزار برای تجسم خلاق استفاده خواهیم کرد.

چند نکته که باید در مورد ذهن بدانیم:

ذهن یک شیء فیزیکی نیست ولی توانایی این را دارد که مغز را که یک شیء فیزیکی است، اداره کند. ذهن در واقع یک منبع انرژی است و ابزاری است که کنترل اعمال،تصمیم ها و مدیریت زندگی ما را بر عهده دارد. ذهن از دو بخش خودآگاه و ناخودآگاه تشکیل شده که برای درک نحوه کار تجسم خلاق باید از نحوه کار هر یک از این بخش ها آگاهی داشته باشیم. ابتدا به بررسی ذهن خودآگاه می پردازیم سپس ذهن ناخودآگاه را بررسی خواهیم کرد.

 

ذهن خودآگاه

ذهن خودآگاه جایگاه درک و عقل سلیم است. و همانطور که از نامش پیداست، ما از ذهن خودآگاه برای انجام فعالیت های آگاهانه استفاده می کنیم. ما از این ذهن برای فکر کردن، خواندن، صحبت کردن، برنامه ریزی، تصمیم گیری و امور روزانه خود و همچنین از آن برای قضاوت، ارزیابی و مقایسه استفاده می کنیم. ذهن خودآگاه مسئول برقراری ارتباط با جهان اطراف ماست که این کار از طریق حواس پنجگانه ما صورت می گیرد. ارتباطات حسی و افکار از طریق ذهن خودآگاه تصویب و ذهن ناخودآگاه ما را تحت تاثیر قرار می دهند. برداشت های ضعیف و افکار زودگذر اثر کمی بر ذهن ناخودآگاه می گذارند اما احساسات قوی و افکاری که اغلب تکرار می شوند اثری قوی و ماندگار روی ذهن ناخودآگاه خواهند داشت. و بر همین اساس نگرش و عادت های ما شکل می گیرند. در واقع افکار، ارتعاشات ذهنی هستند و افکاری که اغلب در ذهن ما جریان دارند اثری بزرگ بر اعمال و زندگی ما خواهند داشت. و این به این معنی است که شما نیاز دارید که به صورت آگاهانه افکار مثبت را وارد ذهن خود کنید و اجازه ندهید افکار منفی به ذهن شما راه پیدا کنند.

اگر افکار غالب ما منفی باشند، ذهن ناخودآگاه را برای دیدن مشکلات، شکست و نارضایتی برنامه ریزی می کنند و باعث جذب آنها به زندگی خواهند شد. اما اگر بیشتر افکار ما مثبت باشند به ذهن ناخودآگاه کمک خواهند کرد که وقایع مثبت، موفقیت و شادی را به زندگی خود جذب کنیم.

 

ذهن ناخودآگاه

ذهن ناخوآگاه مسئول کنترل و مراقبت از تمام چیزهایی است که در سطح خودآگاه اتفاق می افتد. مثل ضربان قلب، تنفس، سوخت و ساز بدن و …

ذهن ناخودآگاه مانند یک ابر رایانه کنترل بدن، مغز و سیستم عصبی را به عهده دارد. همچنین جایگاه خاطرات، تجارب، احساسات و عادت های ما نیز می باشد. ذهن ناخودآگاه شما آن بالا نشسته و تمام ورودی ها و خروجی ها را کنترل می کند. تمام عادت های شما حاصل عملکرد ذهن ناخودآگاه شماست. تمام مهارت ها و تجربه های شما، اعتماد به نفس و چیزهای خوبی که دارید. و البته همه نقاط ضعفتان. ذهن ناخودآگاه وظیفه اش این است که تمام کارها را بدون فکر و تحلیل انجام دهد تا ذهن خودآگاه شما بتواند به کارهای مهم تر برسد. ذهن ناخودآگاه مطیع ذهن خودآگاه است و تمام دستورات آن را بدون پرسیدن هرگونه سوال، قضاوت یا انتقادی می پذیرد. و قادر به استدلال کردن نیست. افکار ما از طریق ذهن خودآگاه ما تصویب و تایید شده و به ذهن ناخودآگاه ارسال می شوند. و از آن جا که اغلب ما افکار را بدون هیچ فیلتری وارد ذهن خود می کنیم، انواع افکار منفی به ذهن خودآگاه و از آنجا به ذهن ناخودآگاه ارسال شده و روی عادات، رفتار و اعمال ما تاثیر می گذترند.

درک ارتباط بین ذهن خودآگاه و ذهن ناخودآگاه یکی از اصول مهم تجسم خلاق است. ذهن ناخودآگاه نمی تواند تفاوتی بین شرایط حقیقی و خیالی قائل شود و هر دو را به عنوان واقعیت می پذیرد.

گاهی اوقات ذهن ناخودآگاه در برابر افکار و ایده های خاصی مقاومت می کند و به آسانی آن ها را نمی پذیرد به خصوص اگر این افکار جدید و متفاوت با افکار همیشگی ما باشند. اما با تکرار، پشتکار و سماجت در نهایت ذهن ناخودآگاه تسلیم شده و این افکار جدید را به عنوان یک دستور و باور خواهد پذیرفت.

و در نهایت ذهن ناخودآگاه محل اتصال ذهن خودآگاه و نیروی مطلق جهانی است. با ارتباط و ترکیب این سه نیرو تمام افکار و خواسته ها به واقعیت مبدل خواهند شد.

ذهن جهانی

نیروی برتر یا قادر مطلق. نیرویی که در همه جا و همه چیز حضور دارد. مفهوم تازه ای نیست و با نام های مختلفی مانند: نیروی زندگی، کائنات، آگاهی کیهانی، ذهن کیهانی و … شناخته می شود. در این کتاب هر وقت از ذهن جهانی صحبت کردیم منظور ما همین نیروی برتر است.

پذیرش این ایده(ذهن جهانی) می تواند به درک ما از تجسم خلاق کمک زیادی کند و تاثیر آن را بیشتر کند. این قدرت خلاق به طور دائم مشغول ایجاد، شکل دادن و حفظ جهان است. و تمام نیروها  و قوانین طبیعت شکلی از این نیروی برتر می باشند.

به طور خلاصه شما با استفاده از تجسم خلاق، ذهن خودآگاه خود را تحت تاثیر قرار می دهید و ذهن خودآگاه هم روی ذهن ناخودآگاه اثر می گذارد و در نهایت ذهن ناخودآگاه به ذهن خلاق متصل می شود. توانایی هماهنگ کردن ذهن ناخودآگاه، ذهن خودآگاه و ذهن جهانی وسیله ای برای بهبود زندگی و دستیابی به اهداف و رویاها می باشد.

خیالپردازی و موفقیت


[ps2id id=’s-6′ target=”/]

خیالپردازی

خیالپردازی شبیه تجسم خلاق است و اغلب اوقات اولین گام به سوی موفقیت است. اما شما باید خیالبافی را متوقف کنید و با گام هایی که در این کتاب شرح خواهیم داد شروع به خیالبافی هدفمند و تجسم اهداف و رویاهای واقعی خود کنید.

ما در خیالبافی و تجسم خلاق از قوه تخیل خود استفاده می کنیم. اما خیالبافی یک فعالیت منفعلانه و غیر فعال است. در صورتی که تجسم خلاق یک فعالیت آگاهانه است که نتایج واقعی را در بر خواهد داشت.

خیالبافی ممولاً یک عمل لذتبخش، به دور از واقعیت و برای فرار از وظایف، کارها و مشکلات روزانه است. خیالپردازی می تواند برای ایجاد انگیزه و علاقه برای دستیابی به اهداف مفید باشد اما نمی تواند جایگزین تجسم خلاق شود.

 

تجسم و تخیل

تجسم استفاده از تخیل برای ایجاد تصاویر ذهنی است. و در واقع تخیل، ابزار اصلی تجسم خلاق است. همه ما توانایی تجسم کردن را داریم اما در برخی این مهارت توسعه یافته و در برخی دیگر رشد نکرده است.بعضی از ما می توانیم به وضوح هر چیزی را تجسم کنیم ولی بعضی دیگر قادر به تجسم خواسته های خود با دقت بالا نیستیم که می توانیم با آموزش و تمرین این مهارت را گسترش دهیم.

با ایجاد یک تصویر ذهنی از اهداف و آرزوها و تمرکز و توجه به آن ها، این تصاویر ذهنی شفاف و قدرتمند می شوند. تصورات شما به یک جریان ثابت از انرژی روانی و عاطفی نیاز دارند و در واقع حفظ یک تصویر ذهنی به مدت طولانی با یک جریان ثابت از انرژی روانی و عاطفی، تجسم خلاق نام دارد. که می تواند هر خواسته ای را به واقعیت تبدیل کند. اگر قادر به تجسم کردن به صورت واضح و شفاف نیستید نگران نباشید بعد از خواندن این کتاب و عمل به دستورالعمل های آن قادر خواهید بود تخیل خود را کنترل کنید و تجسم خودتان را بهبود ببخشید.


 

اشتیاق

داشتن تمایل قوی برای انجام موفقیت آمیز هر هدف و خواسته ای لازم و حیاتی است. اگر اشتیاق و تمایل قوی نداشته باشید افکار واهی و پوچ به سراغ شما خواهند آمد و شما را از رسیدن به اهداف بازخواهند داشت. ممکن است شما آرزوی داشتن پول بیشتر، خانه ای بزرگتر یا شغلی بهتر داشته باشید اما اگر میل و اشتیاق کافی برای رسیدن به آن ها نداشته باشید آنها فقط در حد یک آرزو باقی خواهند ماند. شما برای رسیدن به اهداف و دستیابی به موفقیت نیاز به یک اشتیاق و میل شدید برای تقویت افکار و تصاویر ذهنی خود دارید. افراد موفق معمولاً جاه طلبی و اشتیاق فراوانی دارند و این نیروی میل و انگیزه آگاهانه یا ناآگاهانه تصاویر ذهنی و افکار مثیت آن ها را تقویت می کند.

اگر می خواهید از تجسم خلاق برای رسیدن به اهداف استفاده کنید باید اشتیاقی سوزان داشته باشید. بدون تمایل و انگیزه قوی افکار قدرت کمی برای جذب خواسته ها به زندگی شما را خواهند داشت.

قدرت افکار

افکار، ایده ها را در ذهن ما شکل می دهند. کلمات و تصاویر ذهنی شکلی از انرژی هستند که با وجود اینکه دیده نمی شوند می توانیم تاثیر آن ها را به وضوح در زندگی، رفتار و اعمال انسان ها مشاهده کنیم. افکار شرایط مشابه را جذب می کنند اگر شما می خواهید زندگی خود را تغییر دهید ابتدا باید فکرتان را عوض کنید.

افکار غالب ذهن ما و افکاری که دائماً تکرار می شوند در نهایت به عنوان واقعیت در زندگی ما مجسم می شوند. زندگی ما آینه افکار ماست. برای تغییر واقعیت زندگی ابتدا باید افکار خود را تغییر دهیم. باید همواره مراقب باشیم که روی چیزهایی که در زندگی نمی خواهیم متمرکز نشویم. باید روی چیزی که واقعاً می خواهیم تمرکز کنیم.

ما برای تغییر زندگی نیاز به یک هدف مشخص، تصویر ذهنی روشن، فکر متمرکز و اشتیاق و تمایلی سوزان داریم. اغلب مردم به چیزهای منفی فکر می کنند و در نتیجه شرایط زندگی را دشوارتر می کنند اگر می خواهید به زندگی خود سر و سامان بدهید و به تمام خواسته های خود برسید باید یاد بگیرید چگونه روی چیزی که واقعاً می خواهید تمرکز کنید و به سمت افکار منفی کشیده نشوید.

قانون جذب و تجسم خلاق


 

قانون جذب

ذهن و افکار ما مانند مغناطیس عمل می کنند. به این صورت که آن ها شرایط و اتفاقات مشابه خود را به زندگی ما جذب می کنند. این خاصیت مغناطیسی افکار، به قانون جذب معروف شده است. هنگامی که ما به چیزی که خیلی علاقه داریم فکر می کنیم در واقع قانون جذب را فعال می کنیم. و وقتی افکار منفی و تردید به سراغمان می آید و با خودمان می گوییم که هرگز اتفاق نخواهد افتاد بلافاصله قانون جذب را متوقف می کنیم.

قانون جذب به اشکال مختلف در زندگی ما آشکار می شود:

 • افکار ما، افکار و ایده های مشابه را جذب می کنند و همین باعث تقویت انگیزه و اشتیاق ما برای رسیدن به هدف می شود.
 • افکار ما باعث جذب کتاب ها، دانش و اطلاعاتی می شوند که ما را در رسیدن به خواسته ها و اهداف یاری می کنند.
 • ما فرصت ها، شرایط و افرادی را که بیشتر به آن ها فکر می کنیم جذب می کنیم.
 • همچنین افکر غالب ما می توانند باعث دفع و دور شدن شرایط و فرصت ها شوند.

قانون جذب در شرایط و حالت های مختلف روانی ، احساسی و فیزیکی عمل می کند و اگر شما روی یک فکر خاص متمرکز باشید، افکار و ایده های خاصی که مطابق با افکار شماست را جذب خواهید کرد.

اغلب مردم ذهن خود را با وقایع، مسائل و مشکلات روزانه اشغال می کنند بنابراین شرایطی مشابه آن را جذب زندگی خود می کنند و به همین خاطر زندگی آنها روز به روز سخت تر و تغییر برایشان دشوارتر می شود.

افراد موفق افکار و تصاویر ذهنی خود را روی آنچه می خواهند به دست بیاورند متمرکز می کنند. حتی اگر شرایط و زندگی کنونی آن ها کاملاً متفاوت با آنچه می خواهند باشد. در واقع آنها به صورت آگاهانه و شاید ناآگاهانه از قانون جذب به صورت مثبت استفاده می کنند.

ممکن است تصویر سازی ذهنی و تفکر مثبت در شرایطی که اوضاع کاملاً بر وفق مراد نیست و مشکلات وجود دارند کار آسانی نباشد اما اگر بتوانید تمرکز خود را روی آنچه می خواهید حفظ کنید و از خود استقامت نشان دهید به تدریج طرز فکر شما مثبت شده و برنده نهایی شما خواهید بود.

آموزش تجسم خلاق و تصویرسازی ذهنی


 

خلاصه و نتیجه گیری:

در انتها یک بار دیگر اصول اولیه تجسم خلاق را با هم مرور می کنیم:

۱- تجسم خلاق یک تکنیک برای خلق واقعیت است.

۲- تجسم خلاق یک نوع خیالپردازی و خیالبافی خلاقانه و پویاست.

۳- ابزار تجسم خلاق عبارتند از: افکار، تصورات و احساسات

۴- تخیل نیرویی است که اهداف را به واقعیت تبدیل می کند و زمانی که با اشتیاق و احساس همراه شود به یک توانایی نیرومند تبدیل می شود.

۵- افکاری که در ذهن و خیال تولید می شوند در اغلب موارد در جهان فیزیکی شکل واقعی پیدا می کند.

۶- افکار تکرار شونده در ناخودآگاه نفوذ کرده و‎ باعث اقدام و واکنش ما می شوند.

۷- ذهن ناخودآگاه واسطه و پلی است میان ذهن خودآگاه و ذهن خلاق جهانی.

۸- همه ما از تجسم خلاق به صورت ناآگاهانه استفاده می کنیم و یادگیری شیوه استفاده آگاهانه این نیرو دروازه ایست به سوی موفقیت و یک زندگی شاد و رضایت بخش.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
Shopping Cart
اسکرول به بالا