ارزش های زندگی

ارزش های زندگی

ایده هایی برای زندگی بهتر ارزش های زندگی

ارزش های زندگی

ارزش های ما چه چیزهایی هستند؟

این سوالی است که بیشتر ما هرگز از خود نپرسیده ایم. اگر بخواهیم صادق باشیم، این موضوع هرگز توجه ما را به خود جلب نکرده است. ارزش های شما چیزهایی هستند که شما معتقدید در زندگی مهم هستند. آن ها چیزهایی هستند که در زندگی خود به آنها اولویت می دهیم. آنها ستون فقرات انگیزه های ما هستند. اکثر ما از ارزش های فردی خود کاملا آگاهی نداریم.

ارزش ها ما را بسوی تصمیمات هدایت می کنند و تصمیمات، سرنوشت ما را می سازند.

امروز ما می خواهیم ارزش های خود را ببینیم و تصمیم بگیریم که چه ارزش هایی در زندگی مهمترین ها هستند و خود را به زندگی با ان ها متعهد سازیم. ما خواهیم دید که چگونه آنها زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار می دهند. همچنین می خواهیم ببینیم که چگونه ارزش های دیگران می تواند زندگی ما را تحت الشعاع قرار دهد.

تعیین ارزش های اصلی زندگی

اکنون از شما می خواهم ارزش هایی که در زندگی برایتان مهم است را بنویسید.

این ارزشها می توانند احساساتی مانند: صمیمیت یا خانواده یا پول باشد. گاهی اوقات ارزش ها تبدیل به یک باید می شود، چیزی که شما برای انجام کارها به آن نیاز دارید. برای این تمرین، من نمی خواهم به شما مثالی ارائه دهم چرا که این کار می تواند حواس شما را پرت کند. (این یک تمرین بسیار مهم است….برای آن وقت بگذارید……من از کاغذ سفید استفاده می کنم و هر چیزی که به ذهنم برسد را می نویسم. نتیجه جالب خواهد بود).

سوالات برای استخراج ارزش های زندگی

چه چیزی برای شما مهم است؟

چرا مهم است؟

چه واقعیتی شما را آزار می دهد؟

چرا شما را آزار می دهد؟

  

با کمک سوالات بالا، ۱۰ ارزش اصلی خود در زندگی را در یک ورق کاغذ بنویسید
 

اکنون لیست را مجددا بنویسید و ارزش ها بر حسب اولویت رتبه بندی کنید.

سپس هر ارزش را بین ۱ تا ۱۰ رتبه بندی کنید. در مورد اهمیت دادن به آن ارزش، نمره ۱ کاملا ناراضی و ۱۰ کاملا راضی هستید.

۱۰ ارزش من(ارزش های اصلی) سطح نمره رضایت ۱ تا ۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰

مطالعه جدول بالا برای دیدن ارزش های خود و رتبه بندی آنها واقعا چشمان شما را باز می کند.

برای افراد بسیاری، این لحظه، نوعی اکتشاف پیروزمندانه است. برای مثال، فرد می تواند خانوداه را در صدر قرار دهد و گلف را در پایین و سپس بفهمد که به گلف نمره ۷ از ۱۰ داده در حالیکه از سوی دیگر خانواده نمره ۴ از ۱۰ را گرفته باشد. این لحظه شناخت کشف حقایقی می باشد که سالها در آرزوی آن بودید.

این فهرست را برای چند روزی کنار بگذارید و سپس این تمرین را تکرار کنید. به فهرست قبلی تان نگاه نکنید. فرض بر این است که در فهرست قبلی چیزهای بدیهی را از قلم انداخته اید به این خاطر که آن ها خیلی بدیهی بودند و شما آن ها را انجام شده تلقی می کردید یا به هزاران دلیل دیگر در فهرست خود وارد نکردید. سپس با گذشت چند روز همین کار را برای بار سوم انجام دهید.
اکنون هر سه فهرست را با هم یکی کنید. اگر کاری را در هر سه فهرست تکرار کرده اید فقط یک بار آن را یادداشت کنید ولی برای هر بار تکرار یک علامت یادآوری کنار آن بگذارید. اگر کارهایی را یادداشت کرده اید که خیلی به یکدیگر تشابه دارند می توانید آن کارها را هم مانند کارهای تکراری قلمداد کنید.

ممکن است هفته ها و شاید ماه ها طول بکشد که به برخی از ارزش های واقعی خود دست پیدا کنید. بنابراین به شما پیشنهاد می کنم این تمرین را برای خود یک عادت کنید.

ارزش های ما مثل یک تابلوی راهنما به ما اشاره می کنند که در کدام جهت برویم تا با خود صادق باشیم.وقتی مسیر خود را بر مبنای ارزش های راستین خود، اتخاذ می کنیم، زندگی خوب می شود و موفقیت حاصل می گردد.

چگونه ارزش های اصلی را کشف کنیم

اغلب وقتی ما گرفتارهستیم و نمی دانیم چرا، به این دلیل است که در حال دنبال کردن ارزش های فرد دیگری هستیم. برای مثال، ممکن است شما در حال کار کردن در محیط فروش هستید و اهداف سخت و خشک رئیس خود را برآورده می کنید و همه امتیازات را از آن خود می کنید. شما در چشم سایرین فرد موفقی هستید اما در درون اعماق خود، ناراضی هستید. فروش بیشتر، ارزش رئیس شماست در حالیکه برای شما بیشتر در خانه بودن ارزش است. این تضاد ارزش ها، شما را از زندگی خوب و موفق که می تواند از آن شما باشد، دور می کند.

ایده هایی برای زندگی بهتر ارزش های زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *